Schronisko PTTK Samotnia
 
O nas
Historia
Oferta
Cennik
Rezerwacja
Aktywności
Galeria i tapety
Kontakt
Jak do nas dotrzeć
camp 66
Blog Marka Arcimowicza
szkola gorska
Pomiar Czasu Zachar
Kolokacja serwerĂłw Amsnet
sasanka
Nozbe2017 listopad

W dniach 01-03.12.2017
w schronisk PTTK Samotnia im Waldemara Siemaszki w Karpaczu organizujemy spotkanie Turystycznych Rodzin
MAMA,TATA,i JA Z MIKOŁAJEM W KARKONOSZACH
Celem spotkania jest integracja rodzin biorących udział w ogólnopolskim konkursie PTTK Turystyczna Rodzina, promocja turystyki rodzinnej, odkrycie uroków zimowej turystyki w Karkonoszach , wędrówka z Mikołajem2017 wrzesień

LAWINA 2017 już za nami!
Wyniki można sprawdzić na stronie www.pomiarczasu.com2017 lipiec

Wrzesień coraz bliżej, a wraz z nim kolejne wydarzenia w kalendarzu Samotni:

9.09 - zapraszamy na coroczne święto zbiegania. Już XV edycja Lawiny - marszozbiegu ze Śnieżki do Samotni wystartuje z najwyższej góry Karkonoszy o godzinie 13.00.
Więcej informacji: lawina.szkolagorska.com na stronie FB

17-22.09 - odbędą się wrześniowe warsztaty Tai Chi. Kurs jak zawsze obejmie 5 dni intensywnych ćwiczeń ruchowo-oddechowych. Zapewniamy m.in. opiekę instruktora, nocleg i i wyżywienie – wszystko w cenie od 650 zł/os.
Więcej informacji znajdziecie na stronach szkoły górskiej.2017 czerwiec

4-9.06. - zapraszamy na warsztaty Tai Chi. Kurs jak zawsze obejmie 5 dni ćwiczeń ruchowo-oddechowych. Praktyka zawiera 4 tury zajęć dziennie w tym godzinę medytacji. Zapewniamy m.in. opiekę doświadczonego instruktora, nocleg i i wyżywienie. Więcej informacji znajdziecie na stronach szkoły górskiej i naszym facebooku.
Szczegóły: wydarzeniu na FB i na stronie Szkoły Górskiej

15-18.06 - czeka nas kolejny w tym roku długi weekend. Warto wykorzystać cztery dni wolnego na przyjazd w góry. Zapraszamy na kiełbaskę z grilla okraszną ciemnym, lanym piwem dostępną w naszym zewnętrznym bufecie na świeżym powietrzu!2017 kwiecień

W kotle Małego Stawu jeszcze sporo śniegu. Niedługo jednak i do nas zawita prawdziwa wiosna, a wraz z nią nowe sezonowe menu. Samotniowi kucharze zachęcają do spróbowania!

14-17.04 - przybędą do Samotni wielkanocni goście. Jak co roku przygotowaliśmy pakiet wielkanocny. Trzy noclegi z wyżywieniem i uroczystym niedzielnym śniadaniem od 360 zł/os do 390 zł/os.
cennik

4 - 9.06. - zapraszamy na kolejne warsztaty Tai - chi. Świeże, górskie powietrze, relaks, skupienie, ćwiczenia ruchowe, rozmowy - każdego dnia. Wszystko pod opieką doświadczonego instruktora Jakuba Byrczka.
5 noclegów, wyżywienie i udział w warsztatach - od 650 do 750zł/os. Zapisy i informacje pod naszym mailem i numerami telefonów Samotni.

Szczegóły: na FB i na stronie Szkoły Górskiej 2017 marzec

Sezon szkoleń skiturowych 2017 już zamknęliśmy, ale warunki na narty turowe ciągle są bardzo dobre. Zapraszamy zatem do korzystania z naszej wypożyczalni. Spora grupka tegorocznych kursantów, którzy już wiedzą jakie to ekscytujące, gorąco zachęca by spróbować

Czas więc przywitać sezon górskiego oddechu i skupienia z Tai-Chi. Nadchodzący kurs w Samotni już 19-24.03. Jest jeszcze możliwość zapisów na najbliższy termin, więc zachęcamy. Dla tych wrażeń - warto!

Kolejne szkolenie Tai-Chi zorganizujemy późną wiosną: 4 – 9.06. Zapisy trwają. Kurs jak zawsze obejmie 5 dni intensywnych ćwiczeń ruchowo-oddechowych. Zapewniamy m.in. opiekę instruktora, nocleg i i wyżywienie. Więcej informacji znajdziecie na stronach szkoły górskiej 2016 grudzień

Za nami czas obfity w wydarzenia. Gościliśmy studentów wydziału Radia i Telewizji z UŚ w Katowicach na warsztatach fotograficznych oraz kursantów Tai - chi z niezastąpionym Jakubem Byrczkiem, gościlismy rodzinki w czasie kolejnego weekendu "Mama, tata, góry i ja" z PTTK w osobie Pani Joli Śledzińskiej, obradował u nas zarząd GOPR, ba odwiedził nas nawet Mikołaj. Uff. A teraz wyglądamy już Świąt i Nowego Roku.

Zapraszamy na najbliższe wydarzenia:
14-15.01
Jak co roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zawita do Samotni ze swoim niepowtarzalnym klimatem. Kto był ten wie, a kto nie był, ten pozna sławe jednej z najhuczniejszych imprez w naszym kalendarzu. Wykłady, licytacje, zabawa - już nie możemy sie doczekać. Szczegółowy program pojawi się niebawem: na stronie wydarzenia

luty/marzec
W lutym i marcu 2017 zapraszamy do Schroniska PTTK Samotnia na kursy skiturowe. Sześciodniowe szkolenia odbędą się na dwóch poziomach trudności: dla początkujących (którzy nie mieli do czynienia ze skiturami ale zaczęli już jazdę na nartach) i średnio zaawansowanych (tych, którzy lepiej radzą sobie na nartach zjazdowych, ale chcą zacząć lub doskonalić umiejętności poruszania sie na nartach turowych). Cena kursu 1200 zł (lub 920 z własnym sprzętem) obejmuje naukę z instruktorem oraz noclegi z wyżywieniem w schronisku.
Wiecej informacji i terminy: na stronie szkoły stronie FB Samotni
Zapisy: schronisko@samotnia.com.pl2016 wrzesień

Zapraszamy na najbliższe wydarzenia:
18.09.
Zapraszamy na koncert "Dobry wieczór KNP" w Samotni już w niedzielę 18.09. Szykuje się niezwykłe wydarzenie, więc zabierzmy ze sobą dobrą energię i podzielmy się nią na zakończenie tego weekendu.

Więcej informacji na naszym FB: wydarzenie

4-9.12
Tai chi w Samotni. Czyli - daj sobie odetchnąć pełną piersą, górskim powietrzem. Warsztaty Tai-chi na stałe wpisały się w samotniowy krajobraz i cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Już można zapisywać się na ich kolejną - grudniową edycję. Zapraszamy wspólnie z panem Jakubem Byrczkiem.

Więcej informacji na FB: wydarzenie
10.09.2016 czternasta LAWINA przy pięknej, słonecznej pogodzie porwała ponad 200 osób. Ruszyła ze szczytu Śnieżki o 13.20.

Już po ponad 20 minutach pierwszy zawodnik dotarł do mety, pokonując ponad 6 kilometrową trasę.
Uczestnicy "staczali się" z 1602 m n.p.m. na 1195 m n.p.m..
Biegli i szli zawodowcy, amatorzy i przypadkowi turyści, którzy w ostatnim momencie postanowili wziąć udział w zawodach. Każdy dał rade - najstarszy uczestnik miał ponad 88 lat. Nad bezpieczeństwem całości czuwali ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR.
Imprezę prowadził Darek Sawicki z polotem i fantazją komentując bieg każdego zawodnika. Na mecie na wszystkich zmęczonych czekały napoje POWERADE.
Zakończenie zawodów trwało długo. Tradycyjnie już, zwycięstwo w LAWINIE to duży ciężar, najszybsi schodzili z podium z kamieniami zamiast pucharów.
Wieczorem w schronisku zabawa trwała do późnych godzin.
Do zobaczenia za rok. PORWIJCIE ZNAJOMYCH!

Wszystko to sponsorowali:
Powerade, którego przedstwiciel- Sylwiusz Gajek z gracją zbiegł ze śnieżki popijając ulubiony niebieski napój.
KICCO
Sklep Górski Skalnik Jelenia Góra
Urząd Miasta w Karpaczu
Zarząd Główny PTTK
Piekarnia Żaneta
ZACHAR PLC
Ewa Włodyga
Darek Sawicki
Grzegorz Chodkiewicz
Camp66

Patronat:
Zarząd Główny PTTK
Starostow Powiatowe Jelenia Góra

Znakomite urządzenia do pomiaru czasu zapewniła firma Zachar PLC
Sędzia Główny Ewa Włodyga

Nad startem, metą i trasą zawodów czuwali niezastąpienie wolontariusze:
Jola Śledzińska
Marek Przeworski
Aneta Lustyk
Piotr Krzaczkowski
Małgosia Telega
Ewa Lizak
Weronika

DZIEKUJEMY :-)2016 sierpień

16-18.09.2016
PDF

MAMA, TATA, GÓRY I JA

w Schronisku PTTK "Samotnia" im. Waldemara Siemaszki w Karpaczu (Karkonosze) organizujemy spotkanie integracyjno-edukacyjne Turystycznych Rodzin.

Celem warsztatów jest:
- integracja rodzin biorących udział w ogólnopolskim konkursie Turystyczna Rodzinka,
- promocja turystyki rodzinnej, w tym wielopokoleniowej i hasła Wędruj z nami ojczystymi szlakami
- poznanie klimatu Karkonoszy poprzez wędrówki z przewodnikiem.

Organizatorzy:
- Biuro Konkursu Turystyczna Rodzinka przy Zarządzie Głównym PTTK
- Schronisko PTTK "Samotnia" im. Waldemara Siemaszki w Karpaczu www.samotnia.com.pl

Uczestnicy:
- Rodziny zainteresowane wspólnym wędrowaniem biorące udział w Konkursie Turystyczna Rodzinka - edycja 2016

Warunki uczestnictwa:
- Rodziny przyjeżdżają na własny koszt i ubezpieczają się we własnym zakresie (członkowie PTTK z opłacona składka za 2016 r. w ramach składki posiadają już ubezpieczenie).
- Zgłoszenia rodziny dokonują na karcie zgłoszenia (dostępna na stronie www.rodzina.pttk.pl), którą przesyłają na adres: poczta @rodzina.pttk.pl do 1 września 2016 roku. Decyduje kolejność zgłoszeń.

RAMOWY PROGRAM WARSZTATÓW:

16 września 2016 r.
- przyjazd do Karpacza (we własnym zakresie),
- Istnieje możliwość zostawienia samochodu na parkingu przy Tarasach Wang (z drogi głównej podjeżdżamy w kierunku świątyni Wang. Parking znajduje się po lewej stronie - jest strzeżony i płat
ny) - dotarcie do Schroniska we własnym zakresie, w godzinach 14-16.00
- Możliwość zabrania bagażu z parkingu przy świątyni Wang o godz. 13.00
17.00 - obiadokolacja
18.30 - gra terenowa
20.00 - spotkanie integracyjne rodzin

17 września 2016 r.
8.00 - śniadanie;
9.30 - spotkanie z przewodnikiem i całodniowa wycieczka w Karkonosze (trasa zostanie dostosowana do wieku i możliwości uczestników)
17.30 - obiadokolacja;
19.00 - turystyczne współzawodnictwo na wesoło

18 września 2016 r.
8.00 - śniadanie, wykwaterowanie;
9.30 - wycieczka z przewodnikiem
obiad w Camp66


W ramach wpisowego:
2 noclegi w schronisku PTTK "Samotnia", 2 śniadania, 2 obiadokolacje, obiad, materiały krajoznawcze.

Warsztaty dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach realizowanego projektu "Krajoznawstwo kształtuje tożsamość i łączy pokolenia".2016 maj

Miło nam pionformować, że nasz Marszobieg "Lawina" został zakwalifikowany do budżetu sportowo turystycznego Aktywny Dolny Śląsk.
To pilotażowy program budżetu obywatelskiego dla inicjatyw sportowych i turystycznych.
Na Lawinę głosować będzie można od 8.05 do 22.05 na stronie: aktywny.dolnyslask.pl2016 marzec

Zapraszamy na koncert zespołum Foliba
już 9.04.2016, w Samotni2016 styczeń

Schronisko PTTK Samotnia zaprasza na zajęcia z TAI-CHI , które odbędą się 14-19.03.2016.
Ćwiczenia dla każdego , nie istotna jest kondycja fizyczna , wiek , waga. Wystarczy pozytywne nastawienie. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.szkolagorska.com2015 grudzieńProgram:

SOBOTA 09.01.2016
12.00 - "Kaszmir & Zanskar - trekking 2015" - Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
13.00 - "Etiopia" - Maciej Sokołowski
14.00 - "Korowajowie - ludzie drzewa" - Jerzy Kostrzewa
15.00 - "Droga Cassina na Denali" - Wojciech Grzesiok
16.00 - "Trzęsienie ziemi w Nepalu" - Anna Czerwińska
17.00 - "Wyżyny medycyny" - Tomasz Banasiewcz
18.00 - "Albinosi"- Marek Arcimowicz
19.00 - Licytacja prowadzona przez Tomka Banasiewicza i Zbyszka Piotrowicza !!!


NIEDZIELA 10.01.2016
11.00 - "Jak się zaprzyjaźnić ze skiturami by się się nie zrazić lecz zarazić." - Michał Zawadzki
12.00 - "O pszczołach i prawdziwym miodzie słów kilka" - Piotrek Kolesiński
12.45 - wspólne zdjęcie przed Samotnią
13.00 - Oko w oko z Filipin(k)ami-Agnieszka Sawała Doberschuetz
PROGRAM JESZCZE W ROZBUDOWIE2015 październik

Rezerwacja online znów możliwa2015 wrzesień

Chwilowo zapraszamy do rezerwacji przez telefon 2015 marzec
Wyniki 13 Lawiny: na pomiarczasu.com

13 LAWINA już 12.09!
Rehestracja przez formularz możliwa do 16:00 dnia 11.09
ZAPRASZAMY!2015 marzec

Z żalem zawiadamiam o odwołaniu Memoriału Waldemara Siemaszki.

Zapraszamy za rok.


2015 styczeń

Górska Orkiestra Świątecznej Pomocy

ZEBRALIŚMY 12760 zł!!!!
Relacja na stronie orkiestra.szkolagorska.com


2014 grudzień

10.1.2015
Górska Orkiestra Świątecznej Pomocy

W tym roku gramy pod hasłem :
Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.
Program orkiestry21 marca zapraszamy na Memoriał Waldemara Siemaszki
Dla wymagających zawodników przygotujemy trasę długą, dla tych, mających bardziej "turystyczne" podejście do skituringu- łatwą i przyjemną, krótką trasę.
Przypominamy, że wszyscy zawodnicy, którzy wystartowali w poprzednich zawodach na trasie krótkiej dostają 10 sekundowe "fory" :-)

Zapisy od 1 lutego.2014 październik

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
10 stycznia 2015 gramy pod hasłem:
Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.


2014 wrzesień

MAMA, TATA, GÓRY I JA
z Mikołajem w Karkonoszach. 5-7.12.2014
Szczegóły, program i karta zgłoszenia
galeria, wyniki i relacja z Lawiny
Filmy z mety LAWINY!


Zakończyliśmy 12 Lawinę - Międzynarodowy Marszozbieg ze Śnieżki do Samotni. Zgłoszonych było 300 osób, startowało 156.

Najlepszy czas uzyskał Jacek Lesiecki - 20min 29 sekund. Najszybsza kobieta - Natalia Wilińska dobiegła do Samotni w czasie 24 minuty 22 sekund.

Tym razem pogoda dopisała.Na Śnieżce wiał lekki wietrzyk i spoza chmur wyzierało słońce.
Wyniki tegorocznych zawodów można obejrzeć na stronie www.pomiarczasu.com/lawina14
Składamy serdeczne podziękowania:
- zawodnikom, którzy dotarli na start i dobiegli na metę :-)
- sponsorom tegorocznych zawodów - firmie Kico, Powerade, Emtor Sp zo.o., Piekarni Żaneta z Karpacza,Staroście Powiatu Jelenia Góra - Jackowi Włodydze, Urzędowi Miasta w Karpaczu.
- prowadzącym Lawinę Piotrowi Pustelnikowi i Maciejowi Sokołowskiemu
- sędziom głównym - Ewie Włodydze i Romie Zachariasiewicz.
- Joli Śledzińskiej, Pawłowi,
- naszym stałym i niezawodnym sędziom punktowym Małgosi Teledze, Ewie Lizak i Magdzie Spornej a także debiutantom w zespole sędziów - Jakubowi Byrczkowi, Dagmarze Karmelicie i Natalii Soczyńskiej
Bardzo dokładne pomiary czasu i szybkie ogłoszenie wyników zawdzięczamy Romanowi Zachariasiewczowi ( www.pomiarczasu.com). W tym roku dzięki Romkowi nasi zawodnicy po raz pierwszy byli zaopatrzeni w chipy pomiarowe.
Do zobaczenia za rok na XIII Lawinie....a jeszcze wcześniej mamy okazję do spotkania na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju
- zapraszamy 19-21.09.2014Zapraszamy na LAWINĘ!
Odbędzie się już 13 września!!!2014 lipiec

Festiwal Ducha Gór:

Kalendarz Ducha Gór
Przewodnik po festiwalu
"Czyste Góry Czyste Szlaki"

18-20.07 Sudety
Karkonosze i Góry Stołowe

"W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczestnicy akcji zbierają wszystko to, co nie powinno znajdować się na łonie natury.
W Karkonoszach punktem bazowym będzie schronisko Samotnia u bardzo gościnnej Pani Magdy Siemaszko-Arcimowicz. Tutaj także zapraszamy na wieczorne ognisko, natomiast w trakcie trwania akcji, punktem informacyjnym i "bazowym", będzie namiot Karkonoskiego Parku Narodowego."2014 czerwiec

30. czerwiec
Pogoda co prawda nie dopisała ale dzisiaj polskie i czeskie oddziały Karkonoskiego Parku Narodowego zorganizowały wspólne punkty informacyjne w górach, między innymi przy naszej Samotni. Popieramy takie inicjatywy!2014 maj

MAMA, TATA, GÓRY I JA

w a r s z t a t y
edukacyjno-integracyjno-szkoleniowe
w dniach 6-8 czerwca 2014 r.
w Schronisku PTTK "Samotnia"
Celem warsztatów jest promocja turystyki rodzinnej, w tym wielopokoleniowej i hasła .Turystyka łączy pokolenia., poznanie walorów turystycznokrajoznawczych Karkonoszy w czasie pieszych wędrówek z przewodnikiem oraz zapoznanie z zasadami bezpiecznego uprawiania turystyki górskiej i integracja rodzin biorących udział w konkursie Turystyczna Rodzinka.

Organizatorzy:
- Biuro Zarządu Głównego PTTK, w ramach projektu "Turystyka łączy pokolenia",
- Schronisko PTTK "Samotnia" im. Waldemara Siemaszki w Karpaczu.

Uczestnikami warsztatów są rodziny, które zgłosiły swój udział w ogólnopolskim Konkursie Turystyczna Rodzinka 2014.

Organizatorzy zapewniają: -zakwaterowanie w dniach 6-8 czerwca 2014 r. w schronisku PTTK .Samotnia. (pokoje wieloosobowe, nocleg z pościelą) www.samotnia.com.pl;
- wyżywienie: od obiadokolacji w dniu 6 czerwca do obiadu w dniu 8 czerwca 2014 r. ;>
- zajęcia integracyjno-szkoleniowe z zakresu m.in. bezpieczeństwa w górach (2 dni z przewodnikiem górskim);
- pamiątkową chustę, materiały krajoznawcze, nagrody w konkursach.

Warunki uczestnictwa:

- rodziny przyjeżdżają na własny koszt i ubezpieczają się we własnym zakresie (członkowie PTTK z opłacona składka za 2014 r. posiadają już ubezpieczenie);
- zgłoszenia udziału w warsztatach rodziny dokonują na karcie dostępnej na stronie www.rodzina.pttk.pl, którą przesyłają na adres: poczta @rodzina.pttk.pl do 15 maja 2014 roku. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegóły:
Program
karta uczestnictwa
karta_uczestnictwa.doc


2014 kwiecień

23 kwietnia - Zapraszamy na otwarcie Bliblioteki na najwyższym poziomie.

Zapraszamy Państwa do naszej nowej Biblioteki, którą udało się otworzyć dzięki wsparciu zaprzyjaźnionego Wydawnictwa Galaktyka
Data nie jest przypadkowa, ponieważ dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki (i Praw Autorskich)
Biblioteka znajduje się w biurze schroniska, jest czynna od godziny 12.00 do 21.00.

Zestaw tytułów i zasady wypożyczenia2014 marzec
Z żalem odwołujemy Memoriał Waldemara Siemaszki z powodu braku śniegu.2014 styczeń

Zapraszamy na spotkanie Aktywne Rodziny w Górach
Karta uczestnictwa
Opis spotkania
Górska Orkiestra Świątecznej Pomocy

Zebraliśmy 10668,32 zł , 55 euro i 10 kopiejek .


więcej zdjęć w galerii


A jak było? Co się działo?

Kilimandżaro, śnieżne zawieje, kąpiele w stawie, koncert, wspinaczka, choroby w górach, wulkany, mrówki, pierogi, zdjęcia. To był niezwykle bogaty weekend. Ale po kolei.
Najpierw w pocie, znoju, walcząc z lodem i wiatrem przybywaliśmy tłumnie do Samotnii, już w połowie drogi marząc o pierogach czy serze smażonym. Piątkowy wieczór minął zatem na ocieraniu potu z czoła po drodze i na zasłużonym posiłku. Cóż, a jak posiłek to koniecznie z towarzystwie, i to jakim! Grono iście bowiem zaszczytne, opowieści dech w piersiach zapierające, snucie wspólnych planów podróży, toasty, wymiany poglądów, dowcipy i witanie kolejnych przybywających, poznawanie psów, dzieci, także tych jeszcze nienarodzonych. I te stosy komplementów po długim okresie nie widzenia się! Po zdobyciu kolejnych uśmiechowych zmarszczek mimicznych przyszedł czas na regenerację sił przed dniem kulminacyjnym . sobotą.
A w sobotę dzielni rycerze , inaczej zwani specjalistami do spraw technicznych i totalnie beznadziejnych lub Samotniowym Sztabem Interwencji Kryzysowej, z niezawodnym Kurczakiem na czele rozstawili sprzęt i przygotowali salę na prezentacje znamienitych gości. I zaczęło się. Zdobyliśmy wspólnie z Kasią Mazurkiewicz Kilimandżaro, wspinaliśmy się przy asekuracji Marcina Tomaszewskiego, rozbieraliśmy się przy buchającym cieple wulkanów z Agnieszką Wroczyńską, czuliśmy różne dolegliwości hipochondryczne i liczyliśmy na pomoc Banana, czuliśmy dreszcz emocji po słowach Krzysztofa Wielickiego. A w kuluarach Kasia Mazurkiewicz gromadziła fanty na wieczorną licytację. A emocje rosły. Jeszcze z pozostałą gęsią skórką po prezentacji Krzysztofa Wielickiego, zaczęło się! Za suto zastawionym stołem fantów przeznaczonych na licytację stanęli Oni: Żołnierze Potwora Gendera Zbyszek Piotrowicz i Tomek Banasiewicz. A za drzwiami tłum licytujący krzesła . te w pierwszym rzędzie, zaledwie w odległości kilkunastu centymetrów od samych prowadzących, zostały wylicytowane za 100 zł. A jak już każde miejsce siedzące zostało zajęte, każdy parapet zdobyty, każdy centymetr w oknach zagospodarowany a drzwi szczelnie zabarykadowane,energia, emocje, chęć pomocy, śmiech zdominowały Samotnię całkowicie. Żołnierze Potwora Gendera prezentowali poszczególne pamiątki z podróży, przedmioty praktyczne i te bardzo niepraktyczne . A były to fanty wprost wspaniałe. Zdjęcia z Indii, tkanina z Afryki, wydzielający odstraszającą Gendera woń bębenek, koszulki WOŚPu w rozmiarze pasującym na każdego, gadżety od Policji, pozwalające na nawiązywanie przyjaźni z policjantami, albumy podróżnicze, alkohole z różnych stron świata, torebka zrobiona z odpadów przez kobiety z Filipin, flagi modlitewne i wiele wiele innych. Licytacja posłużyła także do nauki dzieci matematyki (szczególnie dodawaniu 10zł do różnych kwot), planowaniu wspólnej kolacji w Lądku Zdroju, pojawiały się także propozycje wspólnego kosztowania trunków i nalewek wzmagających zakochanie. Największe emocje i zaciętą rywalizację wywołało zdjęcie Bogdana Jankowskiego, które wylicytowane zostało za rekordową kwotę 1000 złotych, a ponad to zostało podarowane Samotnii.
Na licytacji emocje sobotniej nocy się nie zakończyły. Sala szybko została przeorganizowana na salę koncertową a na scenie zasiadł zespół Wolna Grupa Bukowina, który czarował nas do późnym godzin nocnych, zachęcając do wydobywania z naszych gardeł dźwięków. Zaangażowanie muzyczne Samotników trwało aż do 4 rano. Jednak nawet ta godzina nie odstraszyła nas przed kolejnym etapem sobotniej nocy. Marek Arcimowicz w mgnieniu oka rozstawił profesjonalne stanowisko dj.skie a sala natychmiast zapełniła się rządnymi dzikich tańców ludźmi. I tak minęłam nam sobota.
Przyszła niedziela i kolejne fantastyczne prezentacje, znakomici goście. Przyszedł też czas na pożegnania i obietnice wspólnego spotkania za rok. Bo jak to tak, styczeń bez Orkiestry w Samotnii?


Sylwia Sulwińska
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy:
w tym roku uzbieralismy 10668,32 zł.
Szczegółowsze sprawozdanie wkrótce :-)2013 grudzień

11.01.2014 Zapraszamy na 22. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Już jest dostępny program imprezy.2013 listopad

U nas nowości!
Mam nadzieję, że mogą stanowić udane prezenty mikołajkowe.

1. Z przyjemnością zapraszamy na długo wyczekiwane "Warsztaty reportażu. Od facebooka i bloga, do książki". prowadzone przez Jędrzeja Morawieckiego

2.Specjalnie na życzenie Państwa przygotowaliśmy też krótszą wersje kursu tai chi.
Warto podładować akumulatory tuż przed świętami.
16.11.2013:

Dzisiaj odwiedziła nas Wolna Gupa Bukowian
Wzruszający i nastrojowy koncert trwał do późnych godzin .2013 wrzesień

Są dostępne zdjęcia z LAWINY 2013Są już dostępne wyniki LAWINY 2013UWAGA!!!
Start LAWINY przełożony na godz. 14:00 !!!LAWINA - Niestety limit 300 zawodników, wyznaczony przez Karkonoski Park Narodowy, został wyczerpany.
Nie przyjmujemy zgłoszeń na zawody.2013 sierpień

Zapraszamy na 11 Marszobieg ze Śnieżki do Samotni - Lawinę
Start 14.09.2013 o godzienie 13.00 `ze szczytu Sniezki
Biegną grubi i chudzi, wysportowani i bezkondycyjni, starzy i młodzi.
Każdy da radę!
2013 lipiec

Drodzy Przyjaciele, dzięki Waszemu wsparciu i przyjaznemu spojrzeniu Zarządu Głównego PTTK od piątku jesteśmy w posiadaniu umowy na dziesięcioletnią dzierżawę schroniska PTTK Samotnia.
Z jednej strony nas to uszczęśliwia, z drugiej, zawrotna dla nas wysokość czynszu, na która musiałyśmy się zgodzić - przeraża.
Co dla nas ważne - udało się wynegocjować zapis, że w razie niepowodzenia po roku możemy wypowiedzieć umowę.
Chciałybyśmy jednak Was zapewnić, że spróbujemy i będziemy robiły wszystko, żebyście jak najdłużej mogli znaleźć w Samotni klimat i atmosferę, którą tak lubicie i o co razem z nami zabiegaliście.
Razem zadbamy o turystyczne tradycje tego miejsca - bez Was ono nie miałoby tej atmosfery.
Cały czas odczuwałyśmy pozytywną energię, którą do nas kierowaliście i która w najtrudniejszych momentach dodawała nam sił.
To był największy i najpiękniejszy prezent.
Dziękujemy

Sylwia Siemaszko
Magda Siemaszko Arcimowicz

Dodatkowe i gorące podziękowania składamy "Spontanicznemu i Samozwańczemu Komitetowi Ratowania Samotni", całej Społecznośći FB "Ratujmy Samotnię", Panu Maciejowi Skory z IURICO-SKORY I SOŁTYS Spółki Partnerskiej Radców Prawnych i panu Bartoszowi Fogel z Kancelarii Prawnej GFP Legal&Tax z siedzibą we Wrocławiu, którzy wspierali nas we wszelkich działaniach prawnych
14 czerwca 2013r grupa przyjaciół Samotni, działając jako "Samozwańczy Spontaniczny Komitet Ratowania Samotni", rozpoczęła akcję mającą na celu unieważnienie konkurs rozpisanego na dzierżawę schroniska w latach 2013- 2018. Ze względu na regulamin uzależniający wynik konkursu od zdeklarowanej wysokości czynszu - dotychczasowi gospodarze (Magda Siemaszko i jej mama) zostaliby zastąpieni przez biznesmena i restauratora z Karpacza, pana Domańskiego. Akcja - koordynowana poprzez facebook-ową stronę "Ratujmy Samotnię" polegała na wysyłaniu apeli do zarządu Głównego PTTK, w których proszono o uwzględnienie w konkursie także innych kryteriów wyboru dzierżawcy ? nie tylko kryterium czysto finansowgo.

Akcję na facebooku poparło ponad 12,5 tys osób. Do zarządu PTTK wpłynęło co najmniej 1.950 apeli. Do akcji włączyli się czołowi polscy himalaiści, politycy, samorządowcy ,celebryci. O akcji pisała Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, inne gazety. Reportaże poświęcone Samotni i akcji jej ratowania wyemitowały stacje telewizyjne TVN24 i TTV. W internetowym plebiscycie zorganizowanym przez Gazeta.pl ponad 95% internautów poparło akcję.

W efekcie, po burzliwych negocjacjach, 12 lipca 2013r Magda Siemaszko i jej mama podpisały nową, dziesięcioletnią umowę dzierżawy schroniska Samotnia.2013 maj

W dniach 24-26 maja 2013 r. w Schronisku PTTK "Samotnia" im. Waldemara Siemaszki w Karpaczu (Karkonosze) organizujemy spotkanie integracyjno-edukacyjne Turystycznych Rodzin.

Celem naszego spotkania jest:

integracja rodzin biorących udział w ogólnopolskim konkursie Turystyczna Rodzinka,
promocja turystyki rodzinnej
wspólne obchody Święta Matki
poznanie klimatu Karkonoszy poprzez wędrówki z przewodnikiem

Organizatorzy:

biuro Konkursu Turystyczna Rodzinka przy Zarządzie Głównym PTTK
Schronisko PTTK "Samotnia" im. Waldemara Siemaszki w Karpaczu

Uczestnicy:

Rodziny, które zgłosiły swój udział w Konkursie Turystyczna Rodzinka 2013

Warunki uczestnictwa:

Rodziny przyjeżdżają na własny koszt i ubezpieczają się we własnym zakresie (członkowie PTTK z opłacona składka za 2013 r. w ramach składki posiadają już ubezpieczenie)
Zgłoszenia rodziny dokonują na karcie zgłoszenia (dostępna na stronie www.rodzina.pttk.pl), którą przesyłają na adres: poczta@rodzina.pttk.pl. Do 10 maja 2013 r.
Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wpłacenie wpisowego w wysokości 140 zł od 1 osoby (dorosłej) i 120 zł od dziecka na konto Schroniska PTTK "Samotnia" BZWBK: Nr 22 1090 1926 0000 0001 0150 9268 z dopiskiem "Mama" do dnia 10 maja 2013 r. (istnieje możliwość zrobienia przedpłaty w wysokości 40% wartości, a pozostała część regulowana na miejscu gotówką)

RAMOWY PROGRAM SPOTKANIA:

24 maja

przyjazd do Karpacza (we własnym zakresie). Istnieje możliwość zostawienia samochodu na parkingu. Dotarcie we własnym zakresie do Schroniska w godzinach 13-16.
W uzasadnionych przypadkach (małe dzieci) będzie możliwość zabrania bagażu.
17.00 obiadokolacja.
18-20 wspólny spacer do Schroniska PTTK "Strzecha Akademicka" - na coś słodkiego i wspólna zabawę integracyjną.

25 maja

8-9.00 śniadanie w schronisku PTTK "Samotnia".
9.30 spotkanie z przewodnikiem i całodniowa wycieczka w Karkonosze, w zależności od warunków pogodowych. Dla chętnych wejście na Śnieżkę (1602 m) . najwyższy szczyt Karkonoszy, spacer do po czeskich Karkonoszach po drodze odpoczynek w schronisku.
17.00 obiadokolacja w schronisku PTTK "Samotnia".
19-21.00 "Kochamy nasze Mamy" - wieczór, gdzie dzieci uczestniczące w spotkaniu mają za zadanie przygotować piosenkę, wiersz, laurkę dla swojej Mamy.

26 maja

8-9.00 śniadanie w schronisku PTTK "Samotnia", wykwaterowanie. Dla chętnych rodzin propozycja wycieczki przez Strzechę Akademicką, Słoneczniki do Wangu ew. rodziny realizują program wg własnego pomysłu korzystając z porad gospodarzy schroniska i przewodników.

W ramach wpisowego:
2 noclegi w schronisku PTTK "Samotnia", 2 śniadania, 2 obiadokolacje, przewodnik, chusta .Turystycznej rodzinki", mapa Karkonoszy (dla rodziny).

Informacji na temat spotkania udziela:
Jolanta Śledzińska tel.: +48 22 826 57 35, mobile: +48 604221377, mail: jsledzinska@pttk.pl

Do zobaczenia na szlaku!

Pliki do pobrania:
Regulamin konkursu "Turystyczna Rodzinka"
Karta zgłoszenia uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie "Turystyczna Rodzinka" . edycja 2013
KARTA UCZESTNICTWA w spotkaniu integracyjnym Turystycznych Rodzin "Mama, tata, GÓRY i ja"2013 marzec

Informujemy, że z powodu nagłej "zmiany polityki marketingowej firmy" sponsora strategicznego i jego wycofania się musimy odwołać nasz Memoriał Waldemara Siemaszki :(
2013 luty

Niestety, Karkonoski Park Narodowy nie wyraża zgody na przeprowadzenie Pucharu SamotniJuż wkrótce, 16 marca 2013 w Karkonoszach odbędzie się kolejny memoriał Waldemara Siemaszki - zawody w ski-alpinizmie.

Memoriał Waldemara Siemaszki - wieloletniego gospodarza schroniska Samotnia, rozegra się w urozmaiconym terenie...

Organizatorzy przygotowali dwie trasy:
- dla zawodników bardziej doświadczonych - pokonają oni ok. 20 km - od długich, żmudnych podejść (m.in. na Śnieżkę), aż po zjazdy w rejonie niezwykle urokliwych Kotłów Małego i Wielkiego Stawu,
- dla zawodników początkujących - pokonają oni malowniczą , krótszą trasę dookoła Małego i Wielkiego Stawu, licząca ok 8 km.
Start i meta zlokalizowane będą obok Samotni. Każdy może przyjść po to by pokibicować, emocje na pewno będą wielkie, bo zawody zaliczane są także do Pucharu Polski Amatorów.

Można też skorzystać z samotnianego centrum skiturowego i na wypożyczonych nartach turowych samemu zasmakować ski-alpinizmu.

Zapraszamy!!!
Zapiszcie sie już teraz!Nowe terminy warsztatów fotografii cyfrowej: 13.6.2013-16.6.2013 - poziom I
5.9.2013-9.9.2013 - poziom I
17.10.2013-20.10.2013 - poziom II
Serdecznie zapraszamy!


2013 styczeń

Serdecznie zapraszamy na Kołduny Litewskie z Samotni.
Nasze kołduny zdobyły I miejsce w Konkursie Skarby Ducha Gór w kategorii Produkt Żywnościowy Krainy Ducha Gór.
To świetna, rozgrzewająca propozycja po zimowej wędrówce"Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy:
W tym roku graliśmy dla ratowania życia dzieci i godnej opieki seniorow.
Zebraliśmy 12724,54zł.
Sezon skiturowy już w pełni!!
Z tej okazji startujemy z coroczną promocją. Każdy skiturowiec, który w biurze pokaże detektor lawinowy ma zniżkę 20% na nocleg!!
ZapraszamyDzisiaj na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy:
PROGRAM GÓRSKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

PIĄTEK 11.01.2013
21.00 - "NA KOSOWO!! POKOJOWA WYRYPA SKITUROWA NA BAŁKANY" - Michał Zawadzki

SOBOTA 12.01.2013
11.00 - "ISLANDIA - NIECH ŻYJE PROHIBICJA" - Piotr Trybalski
12.00 - "TAJGA - BILET POWROTNY" - Jędrzej Morawiecki
13.00 - "POWROTY W HIMALAJE - ZANSKAR" - Kasia i Andrzej Mazurkiewicze
14.00 - wspólne zdjęcie przed Samotnią
14.30 - "NEPAL" - Artur Wyszecki
15.00 - "10 LAT W JASKINIACH MEKSYKU" - Kasia Biernacka i Marcin Gala
16.00 - "HIMALAJSKI URLOP" - Ania Czerwińska
17.00 - "MEDYCYNA W GÓRACH" - Tomasz Banasiewicz
18.00 - "MOUNT LOGAN" - Piotr Pustelnik
19.00 - "W POSZUKIWANIU BIAŁEJ PLAMY NA MAPIE" - Marek Arcimowicz, Michał Kochańczyk, Izabela Stachowicz
20.00 - Sprzedaż fantów prowadzona przez Tomka Banasiewicza, Zbyszka Piotrowicza i Piotra Pustelnika !!!
21.30 - KONCERT CHUDOBY

NIEDZIELA 13.01.2013
10.00 - "PRZYRODA I PRZYGODA" - Karolina Dobrowolska-Martini
11.00 - "WOLONTARIAT W TATRZANKIM PARKU NARODOWYM" - Paweł Skawiński
12.00 - "PRZEZ ARKTYKĘ W RÓŻOWYCH RĘKAWICZKACH" - Agnieszka Siejka, Katarzyna Siekierzyńska, Ewa Grewling
13.00 - "HISTORIA ASKEURACJI" - Marian Sajnog
14.00 - "190m - REKORDOWE NURKOWANIE KOBIET" - Elżbieta Matuszewska Benducka
2012 grudzień

Nowe terminy kursów narciarskich dla początkujących:
28 styczeń-2 luty i 18-23 luty.

oraz kursów skiturowych
14-19 styczeń, 21-26 styczeń, 4-9 luty, 11-16 luty, 11-15 marzec, 18-23 marzec
Zapraszamy!Już dostępny!
Program Górskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej PomocyMamy jeszcze wolne miejsca przy świątecznym stole. Czekają na Państwa dwa pokoje 2 osobowe i jeden 1 osobowy.
Zapraszamy
2012 październik

Spadł pierwszy śnieg, zapraszamy w góry!
2012 Sierpień

Już dostępne zdjęcia oraz wyniki Lawiny 2012
Limit zawodników wyznaczony przez Karkonoski Park Narodowy to 250 osób. www.lawina.szkolagorska.com

Informujemy, ze dodaliśmy nowy zapis do regulaminu Lawiny:
"Uczestnicy zawodów są zobowiązani do uiszczenia opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego"
2012 Czerwiec

UWAGA, UWAGA!
z przyczyn organizacyjnych musimy zmienić termin tegorocznej Lawiny na 8 września. Mamy nadzieję, że nie wpłynie to na frekwencję.
www.lawina.szkolagorska.com
Zapraszamy, czekamy!!

2012 Maj

Schronisko Samotna w pytaniach maturalnych z geografii 2012r. zobacz
2012 Luty

W tym roku dostaliśmy informacje z Karkonoskiego Parku Narodowego, że przeprowadzenie Pucharu jest możliwe, tylko w terminie do końca lutego.
To praktycznie niemożliwe, bo przy tej ilości śniegu i zagrożeniu lawinowym, Pucharu nie zorganizujemy :-((((.
Przez wszystkie lata Puchar odbywał się w terminie kwietniowym lub majowym.To jedyny czas, kiedy można bezpiecznie zorganizowac zawody w tym miejscu.
Mamy nadzieję, że tradycja Pucharu nie zgaśnie tuż przed jego 30 urodzinami.
To już kolejny rok bez Pucharu Samotni :-(
Zapraszamy na obozy skiturowe. Warunki wymarzone.
opis szkolenia | zdjęcia z tego roku
2012 Styczeń

GRALIŚMY Z POMPĄ! ZDROWA MAMA, ZDROWY WCZEŚNIAK, ZDROWE DZIECKO, CZYLI NA ZAKUP NAJNOWOCZEŚNIEJSZYCH URZĄDZEŃ DLA RATOWANIA ŻYCIA WCZEŚNIAKÓW ORAZ POMP INSULINOWYCH DLA KOBIET CIĘŻARNYCH Z CUKRZYCĄ

Uzbieralismy 12.817,89pln

Dziękujemy!


fot. Marek Arcimowicz
2011 Grudzień

Mamy jeszcz pojedyncze wolne miejsca w pokojach wieloosobowych w terminie 28.12.2011-2.01.2012
2011 Październik

Już są dostępne zdjęcia z Lawiny 9Uaktualniliśmy kalendarz Szkoły Górskiej, już wiadomo co będzie się działo w przyszłym roku w Samotni:
sprawdź kalendarz
2011 Wrzesień

Serdecznie zapraszamy 10 września na 9 Marszozbieg ze Śniezki do Samotni
PROGRAM:
9 września (piątek)
godz. 16:00 - zamknięcie zapisów na LAWINĘ w schronisku Samotnia
godz. 19.00 - najlepsze Filmy z Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju - Sala Pod Dzwonem

"Co się wydarzyło na wyspie Pam" - 65'
"Jaskinia Jack Daniels" - 13'
"Asgard Project" - 65'
"Cartensz - The Seven Summit" - 45'
"Matrix Reloaded"
"Historia Drytoolingu" - 5'

10 września (sobota)
godz. 10:00 - 12.00
- zapisy na LAWINE na szczycie Śnieżki (obserwatorium meteorlogiczne)
godz. 16:00 - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród uczestnikom Lawiny (Schroni godz. 18:00- Najlepsze Filmy Dekady z Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju - Sala pod Dzwonem

"Walking o the moon" (Polska) - 37'
"Extreme Tower" (Rosja) - 21'
"Ganek" (Polska) - 22'
"Triumph and Tragedy on Firecracer Hill" (USA) - 9'
"Camanchaca" - 26'

godz. 19:00 - Wieczór zawodników i kibiców (Schronisko Samotnia)
szczegóły i zapisy: na stronie lawiny
2011 Marzec

30.03.2011
Z przykrością informujemy, że nie uzyskaliśmy zgody Karkonoskiego Parku Narodowego na organizację 30 Pucharu Samotni. Powodem jest niewystarczająca pokrywa śnieżna i ochrona zagrożonych gatunków ptaków.

28.03.2011
Zapraszamy na kwietniowy kurs tai chi. Podobno pogoda gwaratnowana :) http://szkolagorska.com/taichi.php#1

25.03.2011
Termin Pucharu Samotni został przełożony na 2 kwietnia

17.03.2011
Z powodu gwałtownie zanikającej pokrywy śnieżnej i prognoz przewidujących intensywne opady deszczu na najbliższe dni jesteśmy zmuszeni odwołać Zawody Memoriału Waldemara Siemaszki :-((

Pozdrawiam z nadzieją na spotkanie na przyszłorocznych zawodach.
2010 Wrzesień

14.10.2010
Miasto Karpacz przyznało pośmiertnie tytuł honorowego obywatela Karpacza Waldemarowi Siemaszce, wieloletniemu gospodarzowi schroniska PTTK Samotnia

Mamy swoja stronę na Facebooku.
Zapraszamy: facebook
2010 Sierpień

Ósma Lawina już za nami.
28 sierpnia zaczął się ulewnym deszczem, prognozy wskazywały na popołudniowe polepszenie, dlatego przesunęliśmy start na godzine 14.00.
Na zawody zapisało się ponad 200 uczestników, na starcie stanęło 96. co, biorąc pod uwagę pogodę było imponującą liczbą.
Tradycyjnie każdy dał radę i każdy dostał nagrodę :-)
Wieczorem, w schronisku oglądaliśmy pokaz slajdów autorstwa Piotra Pustelnika, potem trochę muzyki, nocne rozmowy trwały dłuuugo.
Zapraszamy za rok, termin jeszcze nieznany, do końca roku napewno coś wymyślimy.

Zapraszamy na Ósmy Marszozbieg ze Śnieżki do Samotni - LAWINĘ. Ze względu na przwidywaną popołudniową poprawę pogody star przesunięty jest na godzinę 14.00
2010 Maj

21. - 23. maja w "Samotni" odbył się plener artystyczny w ramach projektu: "Echo ważnych rocznic we współpracy miast Karpacza i Jilemnic". W imprezie uczestniczyli artyści z Polski i Czech. Jest to kolejna już wspólna inicjatywa o charakterze kulturalnym, integrująca środowiska po obu stronach granicy. Prace powstałe podczas warsztatów będzie można podziwiać na wystawie jubileuszowej w galerii im. Jana Pawła II z okazji obchodów 100 lecia kościoła Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu

2010 Kwiecień

Z przykrością informujemy, że z powodu złych warunków narciarskich i wynikającej z tego braku zgody KPN musimy odwołać Puchar Samotni.
Do zobaczenia za rok na XXX Pucharze Samotni.
Oby śnieg nam dopisał.
2010 Marzec

31 marca odszedł od nas Zbyszek Pawłowski.
Zbyszek był kierownikiem Samotni w okresie powojennym, wieloletnim gospodarzem kolei linowych na Kopę, dobrym duchem tego miejsca. Człowiekiem niezastąpionym.
Ze względu na gwałtowne ocieplenie musimy zmienić termin Pucharu Samotni, zapraszamy 10 kwietnia 2010
Warsztaty Metod Badań Śniegu i Bezpieczeństwa Zimowego
W dniach 17-21.02.2010 w schronisku PTTK "Samotnia" w Kotle Małego Stawu na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego zostały przeprowadzone Warsztaty Metod Badań Śniegu i Bezpieczeństwa Zimowego.

Grono organizatorów tworzyły:

Uniwersytet Wrocławski,
Uniwersytet Śląski,
Instytut Geofizyki PAN,
Grupa Karkonoska GOPR,
Karkonoski Park Narodowy

Patronat nad przedsięwzięciem objęły:

Komitet Badań Polarnych PAN,
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Fot.: Tomasz Nasiółkowski, IMGW/Wrocław

2010 Luty

W tym roku w dniu 17 lutego przypada 30 rocznica polskiej zimowej wyprawy na Mount Everest, która stała się przełomem w dziejach światowego himalaizmu.

Z tej okazji odbyło sie dwudniowe spotkanie Zdobywców Everestu

W piątek 12 lutego do Samotni przybyli:
Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, żona Andrzeja Zawady Anna Milewska, Walenty Fiut, Bogdan Jankowski, Alkesander Lwow a także Anna Okopińska i ksiądz Stanisław Kardasz.

W czasie towarzyskiego spotkania pokazywane były filmy związane z wyprawą na Everest.Na drugi dzień wszysyc udali się do karpacza, na bardziej formalne uroczystości:
O godzinie 12.00 na skwerze przy Urzędzie Miasta odsłonięto Zimowy Kamień Everestu. Umieszczona na nim tablica ma upamiętniać pierwsze zimowe wejście na najwyższą górę świata. 30 lat temu, 17 lutego, na szczycie stanęło dwóch polskich himalaistów: Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy.
Do Karpacza dojechali też inni uczestnicy tej ekspedycji: Ryszard Dmoch, Ryszard Gajewski

Ważący ponad 12 ton kamień Everestu został ułożony na Skwerze Zdobywców, gdzie od kilku lat najwybitniejsi polscy himalaiści pozostawiają odciski swych butów. Zgromadzono tam już ponad dwadzieścia śladów zdobywców najwyższych szczytów świata.

- Chcemy przypominać niezwykłe wyczyny tych ludzi. Do Karpacza przyjeżdżają oni co najmniej dwa razy w roku. Zwykle gościmy ich w schronisku Samotnia podczas zbiórki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz przy okazji odsłaniania kolejnych śladów zdobywców - mówi Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.

Wyczyn Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego 30 lat temu rozpoczął nową epokę w himalaizmie - zdobywanie szczytów zimą, podczas ekstremalnie trudnych warunków pogodowych. Po sukcesach naszych wypraw polskich himalaistów zaczęto nazywać Lodowymi Wojownikami.

Do tej pory z 14 ośmiotysięczników zimą zdobyto 9. Na większość jako pierwsi weszli Polacy, wśród nich Jerzy Kukuczka, który jako drugi człowiek na świecie wszedł na wszystkie ośmiotysięczniki.

Uczestnicy wyprawy na Mount Everest wspominają ją dziś jako szczególne przedsięwzięcie. Zdaniem Krzysztofa Wielickiego, to była ostatnia ekspedycja, gdzie widać było zbiorowy wysiłek zespołu.
- Naprawdę nie było ważne, kto zdobędzie szczyt. Ważne, żeby w ogóle ktoś na nim stanął. Później w himalaizmie nastąpiła wielka indywidualizacja, zaczęła się era gwiazd - tłumaczy Wielicki.
Zimowe zdobycie Everestu, zdaniem Leszka Cichego, nadal jest bardzo trudne. - Mimo wielu wypraw, zimą weszło tam tylko siedem osób, w okresie letnim zaś aż 3500 - mówi Cichy.

Polska Gazeta Wrocławska Rafał Święcki2010 Styczeń
Górski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
10.01.2010

Niestety, 9. Górski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeszedł do historii. Niestety, bo takiej imprezy, takiej atmosfery i takich ludzi nie ma nigdzie indziej o żadnej porze roku.

Z kronikarskiego obowiązku podajmy kwotę którą udało się zebrać w Samotni - 30620.93 pln - KOLEJNY REKORD POBITY !!!!

Szczegóły na stronie www.orkiestra.szkolagorska.com


2009 Grudzień

Życzymy wszystkim radosnych Świąt i Nowego Roku pełnego spełnionych marzeń.
... no i Orkiestrwa trwa od 9 do 10 stycznia
2009 Październik

3 i 4 października odbył się w Samotni zjazd Klubu Seniorów GOPR.

2009 Sierpień
Napisali o nas:
karpacz.naszemiasto.pl

Pogoda piękna, zapraszamy w góry!
2009 Kwiecień

Piotr Morawski zginął na Dhaulagiri
8 kwietnia do kraju dotarła bardzo smutna wiadomość.
Piotr Morawski zginął podczas wspinaczki na Dhaulagiri , ośmiotysięcznik położony w Himalajach na terytorium Nepalu. Według wstępnych informacji Piotr wpadł do szczeliny lodowej.
Polski i światowy alpinizm poniósł wielką stratę. Piotr Morawski należał do najwybitniejszych alpinistów młodego pokolenia. Ten tragiczny wypadek przerwał wspaniałą, pełną zaangażowania górską pasję.
Piotr lubił przyjezdżac do Karpacza, starał się być na wszystkich wrześniowych spotkaniach himalaistow, nawet wtedy gdy przygotowywal się właśnie do wypraw- zjawiał się na parę godzin.

Zdążyl zostawić swój Ślad w naszym mieście. Odcisk jego buta wyprawowego znajduje sie na Skwerze Zdobywcow przed Urzędem Miasta.

Piotr był niezawodnym przyjacielem i kolegą. Umiał dzielić się swoimi doświadczeniami, umiał wycofać się przed szczytem by ratować innych, dzisiaj pomocy bardzo potrzebują jego żona i dwóch małych synków.

Rodzinę Piotra można wesprzeć przekazując dowolną darowiznę, która będzie odliczona od podatku za 2008 r oraz przekazać 1% podatku w ramach rozliczeń za 2008 rok na konto Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki należy podać: w tytule Pomoc Rodzinie Piotra Morawskiego
Dane księgowe:
Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki
ul. Noakowskiego 10/12 00-666 Warszawa (KRS 0000084062)
Bank Millennium 04 1160 2202 0000 0000 5515 5611

Zapraszamy na Puchar Samotni 18.04 - sobota !
10.04.2009
Mamy jeszcze miejsca na Święta Wielkanocne!
Zapraszamy, jest sporo śniegu i piękna pogoda.

09.04.2009
Piotr Morawski zginął 8 kwietnia podczas wspinaczki na ośmiotysięcznik Dhaulagiri (8167 m), położony w Himalajach na terytorium Nepalu. Polski i światowy alpinizm poniósł wielką stratę. Piotr Morawski należał do najwybitniejszych alpinistów młodego pokolenia. Ten tragiczny wypadek przerwał wspaniałą, pełną zaangażowania górską pasję. Piotr zostawił ślad w naszych sercach jako wspaniały człowiek, pełen pasji, entuzjazmu i poczucia humoru i niezawodny przyjaciel.
Zapraszamy na Puchar Samotni, który odbędzie się 18.04.2009r!
Szczegóły na stronie pucharu

2009 Marzec

Zapraszamy na zawody skiturowe Memoriał Waldemara Siemaszki 21.03.2009
W tym roku stawiamy na dobrą zabawę i rekreację, nie zaniedbując porfesjonalistów :-).
Amatorzy mają do dyspozycji dwie trasy:
- dłuższą klasyfikowaną do PPA
- krótszą - łatwą i przyjemną, na której poradzą sobie nawet bardzo amatorscy amatorzy :-)
Zapraszamy na stronę www.memorial.szkolagorska.com po szczegóły

2008 Grudzień

Zapraszamy na Górska Wielka Orkiestre Światecznej Pomocy

W górach już śnieg i prawdziwa zima.
Niestety nie możecie tego zobaczyć w naszej kamerze internetowej. Kamera będzie nieczynna do końca trwania remontów tzn do 20 grudnia, za co przepraszamy!

Zmiana terminu Tai Chi na 4.12-10.12.2008r

2008 Październik

Zapraszamy na kursy negocjacji w Samotni. Nauczysz się jak wynegocjować niższą cenę, lepszy pokój w hotelu, kompromis z rodziną, lepsze warunki pracy.
Negocjacji używamy codziennie - warto się ich nauczyć
szczegóły w pdf
Trwa głosowanie na najpiękniejsze miejsca w Polsce.
Kocioł Malego Stawu znalazł się na liście nominowanych
Zapraszamy do głosowania:-)
http://www.rp.pl/cudapolski/formularz.jsp
2008 Wrzesień

20 września, przy trudnych warunkach pogodowych - mgła, deszcz, wiatr odbyła się LAWINA 6.
Startowało 105 uczestników.Wszyscy dobiegli do mety z dobrymi WYNIKAMI Dziekujemy za tak liczny udzial.


20 września zapraszamy na najweselsze spotkanie LAWINA - Marszozbieg ze Śnieżki do Samotni.
Biegną i idą starzy, młodzi, chudzi, grubi, wysportowani i bezkondycyjni.
Każdy da radę!!!
Zapisz się już teraz
21 września zapraszamy do Karpacza na spotkanie z himalajskimi sławami.
W tym roku na głownej ulicy Karpacza ślad buta wyprawowego odlany w brązie zostawią:

Andrzej Czok
Anna Okopińska
Halina Krueger-Syrokomska
Janusz Skorek
Szczegóły www.zdobywcy.szkolagorska.com
Z wielką radością informujemy, że Samotnia znalazła się na liście nominowanych do najpiękniejszych miejsc w Polsce w plebiscycie dziennika Rzeczpospolita.
Zapraszamy do głosowania, także na Samotnie :-)
http://www.rp.pl/cudapolski/formularz.jsp

2008 Sierpień
Samotnia doczekała się nowych okien i pozbyła chyba największej bolączki - zimna na werandach zewnętrznych i w niektórych pokojach .
Stare, poniemieckie okna skrzynkowe są wymieniane na drewniane okna z szybami zespolonymi. Mamy nadzieje, że od teraz nikt juz u nas nie zmarznie.

2008 Maj
Puchar odwołany!!
W tym roku po raz pierwszy od wielu lat Puchar Samotni został odwołany, pomimo jeszcze dużej ilości śniegu zalegającego w Żlebie.
Kiedy w końcu warunki ustabilizowały się, Karkonoski Park Narodowy nie wydał zgody na organizację zawodów w tak poźnym terminie.
Pobyt w tym czasie tak dużej ilości zawodnikow w Kotle Małego Stawu mogłby źle wpłynąć na gniazdujące tam rzadkie gatunki ptaków.
Mamy nadzieje, że w przyszłym roku aura będzie nam bardziej sprzyjała.

Szczegóły na stronie www.puchar.szkolagorska.com

2008 Kwiecień
Pomimo wiosennej pogody na szlakach zalega jeszcze śnieg, na spacer w góry zalecamy odpowiednie obuwie.
Stan szlaków bardzo dobry.


2008 Marzec
Zapraszamy na Memoriał Waldemara Siemaszki 29 marca 2008r.
Także w tym roku zawody w narciarstwie wysokogórskim będą dostępne dla amatorów
2008 Styczeń
Wokół Samotni śnieg, panują dobre warunki do uprawiania narciarstwa skiturowego.


Przed wyjściem w góry radzimy obejrzeć pogodę na naszej kamerze.
Niestety nowy dach Samotni nie zdal egzaminu, ostatnie wichury w wielu miejscach podarły papę.
Nie wpływa to oczywiście na jakość obsługi turystów :-)
2007 Wrzesień
Po kilku latach przerwy w Samotni wznowiono remont dachu, tym razem pokryty został papą bitumiczną, która zastąpiła gonty drewnianie z połowy lat 90.
Schronisko PTTK
"SAMOTNIA"
nad Małym Stawem
im. Waldemara Siemaszki

 
Schronisko PTTK "SAMOTNIA"
ul. Na Śnieżkę 16
58-540 Karpacz

tel/fax +48 (75) 7619376
schronisko@samotnia.com.pl

Mapa położenia na googlemaps

samotnia.com.pl od 1995 r.
Kopiowanie, modyfikowanie oraz transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób, powielanie, wykorzystywanie i dystrybucja zawartych na stronach serwisu materiałów dozwolona jest wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.
kolokacja serwerów AMSNET